27. detsember 2012

Mandlisarvekesed



Jõulupüha teisel hommikul küpsetasin magusaks ampsuks mandlisarvekesi, mis on mõnusalt nätsked ning mahlased. Viimase saavutamiseks ei tasu täidisega koonerdada :) Retsepti idee Ragne blogist, täidise mõte Mari-Liisi blogist.

Tainas:
4 dl nisujahu 
2 tl küpsetuspulbrit
 
näpuotsatäis soola
 
0,5 sl suhkrut
 
50 g toasooja võid
 
2 dl hapukoort
 

Täidis:
50−60 g võid
50 g mandlilaaste
1 apelsini koor
0,8 dl suhkrut
kaneeli

Määrimiseks:
1 munakollane

Sega kokku kuivained. Näpi hulka pehme või. Lisa hapukoor ja sega ühtlaseks. Lase tainal umbes 30 minutit külmkapis seista. Tainast tuleb töödelda võimalikult külmalt, seega valmista enne täidis.

Täidise jaoks sulata või, lisa suhkur ja riivitud apelsinikoor. Rulli tainas jahuga ülepuistatud laual ümmarguseks kettaks ning määri sellele suhkru-või segu. Laota peale mandlilaastud ning raputa peale veidi kaneeli.

Lõika tainaring 12 kolmnurgaks ning rulli saadud kolmnurgad laiemast otsast tihedalt rulli. Määri saiakesi pealt munakollasega ning küpseta ahjus 180 kraadi juures 20-25 minutit. Seejärel aseta restile jahtuma.

16. detsember 2012

Piparkoogi-jogurtikorvikesed




Kolmandal advendil jätkan taas piparkoogitainaga, kuid siiski veel mitte klassikaliste piparkookidega, vaid hoopiski vahuste jogurtikorvikestega, mille hapukaks lisandiks on marjad. Eriti õhulise tulemuse saab, kui munavalge ja munakollane vahustada või kasutada hoopis ainult vahustatud munavalget. Kindlasti peab arvestama, et ahjust välja võttes on täidis üsna kõrgeks kerkinud, kuid vajub siiski kiirelt alla. 

Sellest kogusest saab 8 korvikest.

Põhi:
100−150 g piparkoogitainast

Täidis:
300 g mangojogurtit
1 suur muna
1 spl suhkrut
vaarikaid, mustikaid

Rulli tainas õhemaks, lõika välja muffinivormi sobivad rõngad ning kata sellega võitatud muffinipanni pesad. Küpseta 180 kraadi juures 3 minutit. Servade allavajumise vältimiseks võid pesad täita küpsetus- või tavaliste ubadega, mina neid ei kasutanud, vaid peale küpsetamist sättisin lusikaga korvikese servi kõrgemaks.

Eralda munavalge ja -kollane ning vahusta mõlemad eraldi suhkruga kohevaks. Tõsta vaht õrnalt segades jogurti hulka. Võid selle etapi ka vahele jätta ning lihtsalt muna suhkruga lahti kloppida ja jogurtiga segada.

Tõsta igasse pessa 3−4 supilusikatäit jogurtisegu, puista peale mõned marjad ning küpseta 180 kraadi juures 30 minutit. Enne serveerimist jahuta, veel parem, kui lased üleöö seista.

Mangojogurt ja piparkoogitainas sobivad ideaalselt kokku. Marju kasutades saab aga rõõmsavärvilise lõpptulemuse :)



9. detsember 2012

Laimimekine piparkoogitort vaarikatega



Teisel advendil jätkan ikka piparoogitaina lainel, sest kui nüüd päris aus olla, isutas piparkookide järgi juba varasügisel ning nüüd ei suuda ma kuidagi kasvanud isu taltsutada :) Eelmise nädala Lusika saates nähtud Anne Musta piparkoogitainas sai nami-nami oma asemel lemmikuks ning läks seekord kasutusse.


Tort:
400 g piparkoogitainast
2 laimi riivitud koort ja mahla
400 g rosinatega kohupiimapastat
100 ml rõõsk koort
100 ml maitsestamata jogurtit
1 tl vanillsuhkrut
1 spl rafineerimata suhkrut
100 g vaarikaid

Katteks:
150 g martsipani

Rulli piparkoogitainas neljaks 15 x 20 cm suuruseks plaadiks ning küpseta ahjus 200 kraadi juures 8−9 minutit. Lase jahtuda.

Pese laimid soodaga puhtaks, et vähendada koorel olevate mürkainete kogust. Riivi laimidelt koor ning pigista mahl välja. Vahusta rõõsk koor suhkru ja vanilliga, sega kohupiimaga, lisa jogurt ning laimikoor.

Immuta piparkoogiplaadid laimimahlaga (selleks varu kannatust, kuna mahl ei imbu väga kiirelt sisse). Määri kohupiimasegu esimesele kihile, tee sama ka teise kihiga, kuhu lao veel vaarikad. Tõsta peale kolmas plaat ja sellele kohupiimapasta ning aseta peale viimane piparkoogiplaat, kuhu määri õhuke kiht kohupiima.

Rulli martsipan tuhksuhkruga õhemaks ning tõsta koogi peale. Jäta külmkappi vähemalt üleöö maitsestuma.

Kook maitseb mõnusalt hapukas, mida tasakaalustab magus martsipanikiht.



2. detsember 2012

Hapukoorekook piparkoogipõhjal



Piparkoogi põhjal lumiselt valge kattega hapukoorekook sobib oivaliselt esimese advendi kargel hommikul maiustamiseks. Mäletan, et ema valmistas seda tihti, kuid muretaina põhjaga. Ragne blogist leitud variant piparkoogitaina põhjal on minu meelest veelgi suurem täpp i peal ning sobib seetõttu imeliselt esimese advendi tähistamise koogiks :)  Piparkoogitainast valmistasin eelmisel aastal esimest korda ning üllatusin, kui lihtne võib olla see ettevõtmine, mis algselt raketiteadusena tundus.  

Ema koogiretsepti mugandasin veel nii palju, et lisasin osa hapukoore asemel kohupiimakreemi, kuhu tükeldasin banaani ning põhjale laotasin rõõmsama värvi saamiseks, kuid ka hapukama nüansi lisamiseks suvel ise korjatud ning sügavkülmutatud mustikaid. 

Lõpptulemus sai väga mõnus ja õhuline, sarnane toorjuustukoogile, kuid siiski õhulisema ja kergema koostisega. Kõige parem on kook valmistada eelmisel päeval, et see jõuaks taheneda.

Põhi:
300 g piparkoogitainast
2 dl külmutatud mustikaid
1 spl tärklist

Täidis:
2 muna
0,6 dl rafineerimata suhkrut
2 tl vanillsuhkrut
300 g 20% hapukoort
300 g vaniljekohupiimakreemi
2 banaani
0,5 tl soola

Kate: 
200 g 20% hapukoort 
0,5 dl tuhksuhkrut
0,5 tl sidrunhapet 
0,5 tl vanillsuhkrut
soovi korral poole apelsini riivitud koor (pese apelsini enne soodaga)

Rulli piparkoogitainas õhemaks ning aseta võiga määritud ümmarguse 22 cm läbimõõduga koogivormi põhjale. Puista peale tärklisega segatud mustikad.

Täidise jaoks vahusta munad soola ja suhkruga vahuseks, lisa vanill. Lisa hapukoor ja kohupiimakreem ning tükeldatud banaan. Sega õrnalt ühtlaseks. Tõsta täidis põhjale (nt lusikaga, siis ei aja marju laiali). 

Küpseta 180 kraadi juures 5060 minutit. Kui kook pealt enam ei läigi, siis võib olla kindel, et ta on seest läbi küpsenud. Jahuta.

kook enne katmist - ilus värvidemäng

Katte valmistamiseks sega koostisained ning määri jahtunud koogile. Lase tunnike külmas seista, värske hapukoorekiht imendub kergelt koogi sisse, lisades veelgi mahlasust.